części samochodowe

Części samochodowe – których producentów wybierać?

Części samochodowe – oryginał czy zamiennik? Jeżeli zamiennik, którego producenta? Oferta części na rynku jest olbrzymia.  Jak dobrze wybrać aby nie przepłacić, zachować wysoką jakość i bezpieczeństwo? Poniżej kilka istotnych informacji.

Branża posługuje się trzema określeniami: „OE”, „OEM” i „Aftermarket”

Oryginalne wyposażenie: (OE) – Original Equipment.

Oryginalne części  to te które są montowane na linii produkcyjnej oraz te które są  sprzedawane  w oryginalnych opakowaniach z oficjalnymi numerami  wybranego producenta samochodu np. Audi. Nie oznaczy to, że są wyprodukowane w fabryce Audi. W rzeczywistości  są  najczęściej produkowane przez innych  producentów – zwanych OEM.

Producent oryginalnego wyposażenia: (OEM) – Original Equipment Manufacturer.

Producent oryginalnego wyposażenia to firma, która wytwarza oryginalne części na zlecenie producenta samochodu zgodnie z jego wytycznymi. Często też je projektuje. Na  przykład firma ZF produkuje skrzynie biegów, elementy zawieszenia czy rozrządu dla marki Audi. Bosch produkuje elementy układów wtryskowych, filtry itd.

Aftermarket.

Rynek Aftermarket to pozostały rynek części tzw.  zamienników. Oferta zamienników jest bardzo szeroka i czasem trudno się w niej odnaleźć przeciętnemu klientowi serwisu.

Idąc za przykładem Audi. Firma ZF produkująca elementy zawieszenia między innymi do Audi te same części sprzedaje na rynku Aftermarket pod marką Lemforder. Bosch sprzedaje filtry pod swoim logo. Firma Schaeffler sprzedaje sprzęgła i koła dwumasowe montowane na taśmie produkcyjnej w fabrykach Volkswagena pod marką Luk. Takich przykładów można wymieniać wiele.  Nie odbiegają one jakością od OE a są najczęściej w znacznie niższej cenie.

Kolejna grupa to „zamienniki porównywalnej jakości” (OEQ). Są  częściami zamiennymi, które przeszły liczne testy jakości i otrzymały odpowiednie certyfikaty (np. Tatcham,Centro, Zaragozza). Nie są to jednak producenci, którzy produkowali daną część na pierwszy montaż.

Osobną kategorię stanowią części samochodowe pochodzące od mniej renomowanych dostawców. Nie muszą być słabej jakości, jednak nie jest to zweryfikowane żadnym testem ani potwierdzone certyfikatem. Czesto też dystrybutorzy części budują własne marki, które promują w swojej sieci sprzedaży. Oczywiście są one produkowane na ich zlecenie w różnych fabrykach. W tym przypadku z jakością bywa różnie.

Nie znając branży trudno jest przeciętnemu kierowcy orientować się który producent jest OEM który nie. Jakie podzespoły mają certyfikaty. Warto w tej kwestii  oprzeć się na wiedzy sprawdzonego serwisu. Mechanicy doskonale wiedzą, który producent części samochodowych jest wart polecenia. Najlepszym wyznacznikiem dla nas warsztatów jest ilość reklamacji na podzespoły danego producenta.

Osobiście jestem zwolenniczką części produkowanych na Aftermarket przez producentów OEM, oryginalnych lub ewentualnie tych z certyfikatami gdzie na bazie swoich doświadczeń już sprawdziłam, że spisują się dobrze i klienci nie wracają z reklamacją.