Naprawy gwarancyjne

Przegląd auta na gwarancji.
alt=?wymiana tarcz hamulcowych?

Mija czwarty rok od wprowadzenia rozporządzenia Komisji Europejskiej, popularnie zwanego GVO, które umożliwia naprawy gwarancyjne i serwisowanie samochodu poza siecią ASO bez utraty gwarancji.
Zapis obowiązującego obecnie rozporządzenia Komisji UE zakazuje uzależniania ważności gwarancji od tego, czy nabywca danego pojazdu dokonuje napraw i przeglądów w autoryzowanej sieci naprawczej. Warto więc pamiętać, że diler nie może zmusić właściciela pojazdu do serwisowania go w sieci ASO.

Na co uważać, aby nie stracić gwarancji?

Producent może jednak zaoferować pakiety przedłużonej gwarancji lub inne ubezpieczenia, które w warunkach szczególnych mają zawartą klauzulę, że konieczne jest serwisowanie w ASO. Podobnie postępują firmy leasingowe szczególnie powiązane z koncernami produkującymi auta. Jest to działanie w pełni zgodne z prawem, warto więc dokładnie zapoznać się z podpisywanymi dokumentami.

Zanim wybierzemy się do warsztatu samochodowego niebędącego w autoryzowanej sieci danego producenta, warto sprawdzić czy  warsztat ma odpowiednie wyposażenie, a procedury i technologia napraw jest zgodna z tą, którą jest wykorzystywana w serwisach autoryzowanych. Jeżeli serwis niezależny spełnia te warunki nie utracimy gwarancji.

Podczas wizyty w serwisie samochodowym niezależnym warto zadbać, aby w książce serwisowej pojazdu znalazły się odpowiednie wpisy, które będą potwierdzone posiadanymi rachunkami.

Ważnym elementem całej dokumentacji będą również numery katalogowe części oraz specyfikacje wymienianych płynów. Skompletowanie całej dokumentacji związanej z serwisowaniem samochodu poza siecią ASO jest o tyle ważne, że jeżeli serwis autoryzowany odmówi naprawy pojazdu w ramach gwarancji, należy niezwłocznie zażądać, aby decyzja i argumenty zostały przedstawione na piśmie.
Wybierając warsztat niezależny zadbajmy o to, aby użył zatwierdzonych przez producenta części zamiennych. To niezwykle ważne, aby nie stracić gwarancji.

Na koniec warto pamiętać, że możemy dokonywać poza siecią ASO naprawy pozagwarancyjne, ale bezpłatne naprawy gwarancyjne muszą już być wykonywane w sieci autoryzowanych serwisów samochodowych.

Nasz serwis jest w stanie w pełni realizować naprawy zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji ASO.  Używamy wyłącznie części zgodnych  z normami producenta.
Zapraszamy.