Czujnik NOx – diagnostyka, wymiana.

Czujnik NOx – diagnostyka, wymiana.

Samochody obecnie poza podstawowymi elementami jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie są wyposażone w rozbudowane układy mające za zadanie  ograniczenie emisji szkodliwych substancji z układów wydechowych.  W naszym serwisie  diagnozujemy i naprawiamy wszelkie usterki z tym związane zarówno w silnikach benzynowych jak i dieslach. Jednym z ich elementów jest Czujnik NOx. Poniżej kilka przydatnych informacji na jego temat.

 

Czujnik NOx – do czego służy w samochodzie?

Tlenki azotu (NOx) są jednymi z groźniejszych składników skażających atmosferę.  W wysokich stężeniach może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powstają miedzy innymi w procesie spalania w silniku  a następnie są wydalane przez układ wydechowy. Biorąc pod uwagę ich olbrzymią szkodliwość dla środowiska koncerny motoryzacyjne starają się konstruować układy recyrkulacji spalin w taki sposób aby zminimalizować emisję NOx. Częścią układów mających za zadanie ograniczyć emisję szkodliwych substancji jest czujnik NOx.

Czujniki NOx – czujnik tlenków azotu – NOx Sensors (SNS).

Czujnik tlenków azotu zamontowany jest bezpośrednio w układzie wydechowym. Jest to element (może być ich kilka w układzie) zintegrowany z urządzeniem kontrolnym, które pozwala na niezależną pracę czujnika. Służy do stałego pomiaru zawartości NOx (tlenków azotu) w gazach spalinowych samochodów. Następnie przesyła informację do sterownika silnika. Sterownik na podstawie otrzymanych informacji tak steruje pracą silnika oraz innych elementów np. dozowaniem Ad Blue aby w emitowanych spalinach było jak najmniej szkodliwych składników NOx.

Co w przypadku uszkodzenia?

W przypadku awarii do silnika nie jest podawana mieszanka o optymalnym składzie. Rezultatem może być niewłaściwy skład spalin, zwiększone zużycie paliwa, kłopoty z poprawną pracą silnika oraz problemy z układem DPF / katalizator.

Najczęściej komputer pokładowy zasygnalizuje problem kontrolką silnika. Często samochód automatycznie ograniczy moc silnika. Biorąc pod uwagę, że kontrolka silnika może sygnalizować również inne usterki niezbędne jest wykonanie diagnostyki komputerowej. Jeżeli serwis stwierdzi, że błędy świadczą o uszkodzeniu czujnika NOx należy go wymienić.

Jaki jest koszt?

Sama wymiana najczęściej nie jest zbyt kosztowna. Dostęp do czujnika nie jest skomplikowany – są oczywiście wyjątki. Sam czujnik NOx niestety nie jest już tani. Kosztuje od 600 zł. do nawet 2500 zł. w zależności od modelu……. czytaj dalej

Źródło: http://www.warsztatnaobcasach.pl/uszkodzony-czujnik-nox.html/